O autorze
Jestem społecznikiem, przedsiębiorcą, filozofem, teologiem. W latach 80-tych byłem uczestnikiem opozycyjnego Ruchu Wolność i Pokój. Między 1996 a 2007 byłem jezuitą. Obecnie jestem prezesem Fundacji Tezeusz oraz właścicielem Antykwariatu i Księgarni Tezeusza. Jestem jednym ze współzałożycieli KOD-u.
Moją pasją jest myślenie, pisanie i towarzyszenie innym na różnych drogach życia. Obok filozofii i teologii interesuję się naukami społecznymi, literaturą i filmem. Mieszkam w Warszawie i w Kasince Małej (woj. małopolskie).

Rządzą nami przestępcy

TRZYDZIESTY PIĄTY DZIEŃ PROTESTU GŁODOWEGO

Mija już sześć tygodni, odkąd premier Beata Szydło nie drukuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Popełnia wielkie przestępstwo, łamiąc Konstytucję. Prawdopodobnie grozi jej za to Trybunał Stanu. Sądziliśmy, że ona jako kobieta będzie miała inną wrażliwość bardziej kobiecą, serce otwarte, nie tak ideologiczne, że przekroczy wymiar marionetki Kaczyńskiego. Tak nie jest. Beata Szydło działa jak zaprogramowana maszyna.

To nie jest zbrodnia tylko wobec Konstytucji. To jest zbrodnia wobec polskiego narodu i społeczeństwa. To jest zbrodnia wobec całej Europy. Cała Europa i cały świat demokratyczny to potwierdza.

Władza w swojej arogancji myślała, że sobie poradzi ze społeczeństwem, że to społeczeństwo uśpi, Stało się wręcz przeciwnie. Nasze manifestacje, marsze są coraz częstsze i coraz liczniejsze. Jest nasza pikieta od sześciu tygodni. Jest mój skromny, ale stanowczy protest głodowy, który rezonuje w kraju i za granicą. Jest bardzo mocna rezolucja Parlamentu Europejskiego. Są mocne, stanowcze słowa szefów Unii Europejskiej, Jaglanda, Timmermansa, Schulza, Tuska o tym, że w Polsce mamy do czynienia z kryzysem konstytucyjnym, wywołanym przez rząd i prezydenta. Polskie społeczeństwo w zdecydowanej większości uważa tak samo. Ostatnie badania CBOS-u mówią, że zdecydowana większość obywateli chce publikacji wyroku, chce niezależności Trybunału i uważa, że PiS robi w tej sprawie coś złego, a premier zachowuje się w sposób niekonstytucyjny.

Jestem przekonany, że kolejną fazą naszych protestów będzie masowy bojkot wszystkich ustaw wprowadzanych przez ten rząd, który staje się rządem przestępczym. Ta władza coraz bardziej traci mandat i prawomocność do rządzenia krajem. Wybory nie są legitymizacją absolutną. Rząd, który łamie Konstytucję, staje się największym konstytucyjnym przestępcą w kraju. Jako obywatele mamy obowiązek łamać wszystkie ustawy, jakie wprowadzi ten rząd z pominięciem niezależnego Trybunału Konstytucyjnego.


Apeluję do wszystkich Polaków, którzy widzą to bezprawie, aby nie zawahali się łamać prawa stanowionego przez tę władzę jako niekonstytucyjnego. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z przestępcami. Z arogancją i bezwzględnością traktują oni swój naród, swoje społeczeństwo, za nic mają Unię Europejską, traktaty, które poprzednie rządy i całe społeczeństwo zawarło. To jest władza, która zmierza do katastrofy. Powstrzymajmy tę katastrofę! Powstrzymajmy tę dyktaturę! Oni są coraz słabsi, znajdują się w coraz większym impasie. Nie możemy teraz odpuścić.